Zavirite u praistoriju
6/07/2013
Nekad davno, oko 5500 god. pre nove ere, živeo je narod čija će se
kultura svrstati u najnaprednije praistorijske kulture u svetu.
Za naša shvatanja, praistorijski ljudi životarili su hraneći se onim
što ulove ili upecaju, a osnovno orudje bio je kamen ili drvo, ali
verujem da ce se čitalac iznenaditi kad sazna da su ovi stanovnici bili
prilično napredni u obradi bakra.
U blizini Kursumlije i Prokuplja (oko 22km od PK-a) nalazi se Pločnik, neolitski arheološki
lokalitet vinčanske kulture. Ovde je uz trud i zalaganje nekoliko ljudi
nikao mali arheološki park,i ulaz u njega je zasad slobodan.
Evo sta je otkriveno o ovom lokalitetu:
Kuće su imale peć u kojima su postojale posebni otvori za otpatke, a mrtvi su sahranjivani u uredjenu grobnicu. Zajednica je posebno volela decu. Pronadjeni ručni radovi sadrže igračke koje liče na životinje, kao i zvečke od keramike i male ručno radjene posude, koje su verovatno radila deca, igrajući se. Muškarci su radili na peći koja je topila metal za alatke. "Znali su kako da pronadju minerale, prevezu ih i istope u alatke, što je izvanredan nalaz kao svedočanstvo rane ljudske aktivnosti".
ovo je kućica tkalje Razumenke, u njoj će te naći sve što je tadašnja tkalja imala od pomagla za tkanje |
kućica majstora Radiše |
Metalna radionica u Pločniku je bila prostorija od nekih 25 m2, drvenih zidova, na vrhu oblozenih keramikom. Peć izgradjena spolja je imala zemljane lulaste otvore sa stotinu malih rupa u njima, što je bio prototip dimnjaka, kako bi omogućili dotok vazduha do peći radi raspaljivanja vatre i sigurnog odvoda dima. Rani radnici na obradi metala su rado eksperimentisali sa raznobojnim mineralima koji su im bili na vidiku - plavi azurit, svetlo zeleni malahit i crveni kuperit, koji svi sadrže bakar - po pronadjenim ostacima malahita na unutrašnjosti posuda.
Otkriće metalurških peći u Pločniku menja dosadašnja shvatanja o početku ljudskog rudarstva i metalurgije, koji je oko pola milenijuma stariji nego što se to do sada mislilo. Sam Pločnik kao središte južnovinčanske kulture, postao je najstariji metalurški, a samim tim i industrijski centar pronađen na svetu.
U samoj kućici je veoma prijatna klima. Na letnjoj žegi ovde je bilo bar par stepeni manje. Pravljena od slame, drveta i blata, kućica je idealno stanište za insekte. Kad se nadjete unutra, prosto možete čuti sav taj svet insekata kako zajedno sa vama obitava u ovom staništu, kreće se, mrda, hrani....ne osećate se da ste izolovani od prirode, već da ste njen neraskidivi deo.
Ceo ovaj kompleks nalazi se nedaleko od puta Prokuplje-Kuršumilja. Zarastao je u travu, ali ćete videti tablu kojom je obeležen. Ispod malog mosta koji je izgrađen nad prugom, dolazite pravo do lokaliteta. Kao što rekoh gore, ulaz je zasad slobodan, nema nikoga ko se trenutno brine o kućicama, i možete se slobodno prošetati među njima.
pristorijske kućice |
0 коментара
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.