Bukurešt
3/14/2019
KORISNE INFORMACIJE
Lokacija: Bukurešt, Rumunija
Prevoz: autobus
Za koga: Za one koji vole opuštene obilaske
Lokacija: Bukurešt, Rumunija
Prevoz: autobus
Za koga: Za one koji vole opuštene obilaske
Šta još videti u Rumuniji:
/kliknite na naslov da pročitate još neki od tekstova na blogu/:
-dvorac Bran
-dvorac Peleš sa obilaskom enterijera dvorca
-Brašov
-dvorac Hunaedoara
-kanjon reke Nere
-Jaši
-ako volite planinarenje,Karpati su pravi izbor
/kliknite na naslov da pročitate još neki od tekstova na blogu/:
-dvorac Bran
-dvorac Peleš sa obilaskom enterijera dvorca
-Brašov
-dvorac Hunaedoara
-kanjon reke Nere
-Jaši
-ako volite planinarenje,Karpati su pravi izbor
Samo ime Bukurešt prvi put se pominje kao rezidencija vlaškog kneza Vlada III Cepeša, ili kako ga svi bolje znamo – grofa Drakule.
1.Parlament je druga po veličini poslovna zgrada na svetu. Napravljena je krajem 1980-te godine, zajedno sa velikim bulevarima koji vode ka njoj. Odraz je megalomanske težnje tadašnjeg predsednika Rumunije, Čaušeskua. Odlučio se da napravi ovakvu zgradu posle posete Koreji, po ugledu na njihov Parlament. Ali da bi je izgradio, morao je da oslobodi prostor, kako za samu zgradu, tako i za prilazne bulevare. Srušena je 21 crkva, 40000 kuća i jedan stadion.
Ne volim da iznosim previše podatka, ali da bi se shvatila njena veličina brojke su neophodne: na njenoj realizaciji radilo 700 arhitekata i 20000 radnika, ima 12 spratova i 1100 soba. Ispod zemlje se nalazi još 4 sprata i nuklearni bunker. Enterijer je prepun luksuznih kristalnih lustera, mozaika, pozlate, mermera, podova prekrivenih raskošnim tepisima. Sve je ovo moguće videti u nekoj od organizovanih tura. Nažalost, u vreme praznika ništa od toga nije radilo. Neophodno je unapred prijaviti obilazak on-line, na licu mesta nećete moći da kupite karte! I ponesite sa sobom pasoš radi indentifakcije, neophodan je za ulazak.
Za ovu zgradu, zapravo, stanovnici Bukurešta nisu sigurni da li je vole ili je mrze. Posle toliko žrtava koje su podneli za nju, nije ni čudo što je tako.Kada je Čaušesku svrgnut sa vlasti i pogubljen, nisu znali šta dalje sa njom. Postojala je ideja da se zgrada sruši, ali je to bila suviše velika investicija. Da bi Parlament mogao da funkcioniše, dograđen je još jedan deo, jer zbog neodgovarajuće akustičnosti nije mogao da funkcioniše ni u jednoj od postojećih prostorija. U samoj zgradi se nalazi dva muzeja i sedište par organizacija ali se sedamdeset posto zgrade uopše ne koristi.
Glavni problem pri korišćenju je potrošnja električne energije, pošto zgrada troši koliko i grad od 250 000 stanovnika!
Parlament |
tavanica Rimskog Ateneuma |
Neobična zgrada na trgu je Ministarstvo unutrašnjih poslova.Neobična-po događajima koji su vezani za nju.
Ona je izgrađena kao Centralni komitet rumunske komunističke partije, a 1989. godine Čaušesku i njegova supruga Elena pobegli su helikopterom s krova pre nego što su na kraju bili osuđeni i pogubljeni na Božić te godine.
Još jedan značajan događaj dogodio se ovde dvadeset godina ranije, kada je Čaušesku objavio politiku nezavisnosti Rumunije od Kremlja nakon što je osudio sovjetsku invaziju na Čehoslovačku.
Taj je govor označio vrhunac njegove popularnosti. Nisam proučavala vreme njegove vladavine, znam da su Rumuni mnogo patili, pošto im je nametnuo politiku štednje, tako da su živeli u jako skromnim uslovima, ali činjenica je da su oni čist narod, da su naučeni da poštuju pravila i da je možda upravo ovaj omrznuti državnik uticao na njih. Kažu da je bila nemoguće imati nesređeno dvorište, nepotkresana stabla, neošišanu travu. Za sve to sledile su stroge kaznene mere, pa su Rumuni naučili kako da budu uredni, za razliku od nas!
ulica Victoriei |
pasaž Macca-Vilacrosse |
Nekada palata, sada banka |
4.Do skoro nije postojala oblast u Bukureštu koju su nazivali centar grada i gde se podrazumevalo da se nađeš sa prijeteljima. Onda su gradske vlasti odlučile da gradu treba takvo mesto. Ova oblast je zatvorena za saobraćaj i nazvana je Stari grad i tako je nastao najnoviji stari grad na svetu! Ovde ćete naći mnoštvo kafea, restorana, salona za masažu (kobojagi salona-po nazivima bih rekla da je nešto drugo u pitanju-Crvene Đavolice ili sl.), prodavnica antikviteta, umetničkih galerija itd. Oblast Lipscani je nezaobilazno mesto za turiste.
Caru' cu Bere |
Caru' cu Bere |
Malo niže je Stara prinčeva palata,koju je u XV veku izgradio Vlad Cepeš, koji je u podrumima palate držao zatvorenike. Ovde je pronađen i najstariji dokument o gradu koji datira iz 1459. godine.
U blizini palate nalazi se i Stara dvorska crkva, koja se smatra za najstarijom crkvom u Bukureštu, i datira iz 1559. godine. Ova crkva je nekada bila mesto krunisanja rumunskih princeza, a tu su i sačuvane šesnaestovekovne freske.
stara dvorska crkva |
Manukova kuća
Nedaleko je smeštena i crkva-Stavropilis crkva ima prelepu neobičnu fasadu sa stubovima sastavljenim od neobičnih arkada. Unutrašnje dvorište je veličanstveno. Crkva je napravljena oko 1720 i njena arhitektura je mešavina vizantijskog i turskog stila sa renesansnim i baroknim elemenetima.Stavropilis crkva |
5.Trijumfalna kapija je podignuta u čast svima onima koji su se borili u Prvom Svetskom Ratu. Izgrađena je prvo od drveta 1922. godine, a 1936. rekonsturisana u granitu. Kada su neke posebne svečanosti, možete se popeti na vrh kapije, odakle se vidi panorama čitavog grada. U neposrednoj je blizini muzeja sela.
6.Muzej sela-prikazuje tradicionalne rumunske kuće iz prošlog i pretprošlog veka, drugi je po veličini muzej na otvorenom u Evropi.Ima oko 270 objekata. Svaka kuća je iz drugačijeg kraja Rumunije.....
muzej sela |
Da bi došli do udaljenih mesta, vozili smo se metroom. Metroi su čisti, uredni i stižu na vreme. Čak se i jedan golub provozao sa nama. Uredno je ušao na jednoj od stanica i izašao na sledećoj!
I naravno, možda i najbitnija stavka za upoznavanje nekog naroda i njegove kulture jesu tradicionalni specijaliteti. Popijte njihovo domaće pivo Ursus (pr. medved) ili probajte vina, po čijoj su proizvodnji poznati.
Rumunska kuhinja je bila pod uticajem turske,mađarske i nemačke kuhinje. Ovde su u ponudi veoma ukusne čorbe, kao i šnicle, đuveč, musaka, i nešto veoma slično ćevapima. Omiljena poslastica u Rumuniji jesu palačinke.
Još malo slika iz prelepog Bukurešta:
Još malo slika iz prelepog Bukurešta:
0 коментара
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.